Tokarka kształtuje przedmiot poprzez cięcie, szlifowanie, wiercenie lub formowanie za pomocą narzędzia poprzez obracanie przedmiotu wokół własnej osi. Zasadniczo tokarka służy do nadawania kształtu przedmiotom obrabianym i składa się z wielu części. Większość z nich to dźwignia obsługi posuwu, poziom tylnego przełożenia, główka, płyta czołowa, imak narzędziowy, podpórka złożona, siodło, gałka sprzęgła i dźwignia półnakrętki. Każda część maszyny jest bardzo ważna i spełnia różne funkcje. Wykonanie świetnej pracy, która wymaga ogromnej uwagi, zależy w pełni od doświadczenia tokarza.
Różne rodzaje tokarek
Istnieją różne typy tokarek, które są używane do obróbki drewna, obróbki metalu, obróbki szkła, przędzenia metali, toczenia ozdobnego, kształtowania, obracania i zegarmistrzostwa. Każdy typ tokarki jest używany do określonej funkcji. Na przykład warsztat stalowy używa tokarek do obróbki metalu, a warsztat stolarski używa tokarek do obróbki drewna. Tokarka uniwersalna może być używana do kształtowania różnych przedmiotów. Poza tym solidny okrągły pręt można ukształtować w śrubę, wykonując specjalny gwint. Może być używany do skomplikowanych wierceń, gdzie jest to trudne w zwykłej wiertarce i może wiercić pod określonymi kątami.
Tokarki pracują z większością materiałów
Nowoczesne tokarki do metalu poradzą sobie zarówno z obróbką drewna, jak i metalu. Tokarki do drewna prawdopodobnie nie będą wystarczająco trwałe do obróbki metalu, więc należy wybrać tokarkę do drewna tylko wtedy, gdy mamy pewność, że metal nie będzie częścią naszego procesu produkcyjnego. Dzięki uniwersalnej tokarce do metalu mamy niesamowitą maszynę bazową do obróbki wszystkich materiałów. Nie będziemy wówczas potrzebować innej maszyny do obróbki metalu do innych etapów produkcji.
Tokarki mogą zrobić wszystko
Uniwersalność tokarki gwarantuje, że narzędzie to przyda się przy tworzeniu każdego produktu. Niezależnie od tego, czy tworzymy drewniane bransoletki, długopisy czy doniczki. Na skalę przemysłową tokarki są wykorzystywane nawet w procesie tworzenia silników i samolotów.