telewizor

Telewizory 2021 – na co zwrócić uwagę przy kupnie?

Telewizory to ten rodzaj sprzętu RTV, na który moda nigdy nie mija. Wciąż w wielu domach jest on uważany za bardzo ważny umilacz czasu. Tym bardziej, że nowoczesne telewizory to technologia, która zapewnia wysoką jakość zarówno dźwięku, jak i obrazu oraz szereg dodatkowych funkcji.

 1. Co musi posiadać dobry telewizor w 2021?
 2. Rozdzielczość 4K czy 8K? Którą wybrać w 2021?
 3. Jaki rodzaj matrycy jest najlepszy?
 • telewizory OLED,
 • telewizory QLED,
 • telewizory LED.
 1. Czy smart TV w 2021 to obowiązek?
 2. Na co zwrócić uwagę, kupując nowy telewizor w 2021?

Rozwój technologii sprawia, że wszelkie sprzęty RTV czy AGD stają się coraz bardziej nowoczesne, a producenci wciąż podwyższają poprzeczkę, jeśli chodzi o kolejne wypuszczane co rok egzemplarze. Tak jest też i z telewizorami – chyba najpopularniejszymi w polskich domach sprzętami RTV. Każdy nowy rok to kolejne niespodzianki i unowocześnienia dotyczące różnych parametrów telewizorów. Takie podejście producentów ma uczynić oglądanie telewizji jeszcze bardziej komfortowym i przyjemniejszym. Jaki jest więc telewizor na miarę 2021 roku? Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? Czy telewizory LED nadal spełnią nasze oczekiwania? Odpowiedzi między innymi na te pytania w artykule poniżej.

Co musi posiadać dobry telewizor w 2021?

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że dobry telewizor w roku 2021 to taki telewizor, który przede wszystkim będzie spełniał nasze oczekiwania i będzie dostosowany do naszych potrzeb (pod względem na przykład liczby dostępnych funkcji), możliwości lokalowych (odpowiednia przekątna obrazu zapewniająca komfort oglądania). Ważna jest także rozdzielczość ekranu zapewniająca dobry tak zwany ostry obraz oraz to, by dźwięk był bardzo wysokiej jakości. Biorąc pod uwagę te wszystkie wymagania, producenci telewizorów jak co roku zaprezentowali swoje najnowocześniejsze osiągnięcia (głównie za pośrednictwem internetu). Poza rozwinięciem i unowocześnieniem już dostępnych technologii (dotyczących na przykład matrycy) w roku 2021 pojawią się też całkiem nowe rozwiązania. Takie jak miniLED – czyli wyświetlacze zapewniające lepszy kontrast i wyższy poziom czerni. MiniLED ma się stać konkurencją dla ekranów OLED. Wielkogabarytowe ekrany (np. w centrach konferencyjnych) to jeszcze nowocześniejsze rozwiązanie – microLED. Szerzej o rodzajach matryc w dalszej części artykułu. Dobre telewizory w 2021 roku to także telewizory o zakrzywionych ekranach – technologia curved. Umożliwia ona widzenie jeszcze większej głębi ostrości.

Rozdzielczość 4K czy 8K? Którą wybrać w 2021?

Odpowiednia rozdzielczość obrazu jest odpowiedzialna za to, na ile obraz jest realistyczny, szczegółowy i wyraźny. Określenia 4K i 8K dają nam informację o tym, jaka liczba pikseli jest wyświetlana w pionie – 4K to prawie cztery tysiące pikseli, a 8K – osiem tysięcy pikseli. Choć oba terminy określają obraz o wysokiej rozdzielczości – ultra HD – to jeśli warunki finansowe nam na to pozwolą, dobrze jest się zdecydować się na rozdzielczość 8K. Ta rozdzielczość to także bardziej wyraźne i „nieprzekłamane” kolory obrazu. 

Jaki rodzaj matrycy jest najlepszy?

Kolejnym parametrem, którym różnią się od siebie telewizory, jest rodzaj zastosowanej w nich matrycy. To właśnie matryca wpływa między innymi na kontrast, ostrość czy kąt widzenia obrazu. Można by powiedzieć, że jeśli chodzi o odbiorniki TV, to jest ona kluczowym parametrem. Do najnowocześniejszych należą: telewizory LED, OLED i QLED. Poniżej krótka charakterystyka każdego typu matrycy.

 • Telewizory LED – taka matryca opiera się na technologii, w której ciekłe kryształy są połączone z żarówkami LED. I choć to rozwiązanie sprawia, że obraz może być w różnych miejscach nierówno podświetlony, co wpływa na jego ostrość, to telewizory LED dzięki swojej przystępnej cenie wciąż cieszą się popularnością – także w roku 2021.
 • Telewizory QLED – to wersja niejako rozszerzona telewizorów LED. Takie telewizory dają najbardziej wyraźny, oparty na dobrym kontraście obraz – dzieje się tak dlatego, że technologia LED została rozszerzona o kropki kwantowe. Takie matryce są dostępne tylko w niektórych markach telewizorów.
 • Telewizory OLED – każdy piksel w obrazie jest podświetlany oddzielnie, co daje efekt nieskazitelnego obrazu – w ten sposób każdy piksel jest niezależny. Niestety telewizory z takimi matrycami są o wiele droższe niż telewizory LED.

Czy smart TV w 2021 to obowiązek?

Smart TV to nic innego jak funkcja, która sprawia, że dzięki bezprzewodowemu podłączeniu się do internetu możemy za pomocą telewizora przeglądać strony internetowe, odwiedzać media społecznościowe, grać w gry komputerowe (telewizory LED na pewno uprzyjemnią wizualnie tę czynność), korzystać z różnych aplikacji czy też oglądać filmy na popularnych platformach streamingowych. Smart TV jest więc niewątpliwie opcją ułatwiającą korzystanie z internetu bez konieczności przesiadania się z urządzenia na urządzenie czy też przepinania kabli.  I choć smart TV nie jest obowiązkiem, jeśli chodzi o wybór telewizora w 2021 roku, to warto postawić na tak wygodną opcję.

Na co zwrócić uwagę, kupując nowy telewizor w 2021?

Kupując nowe telewizory w 2021 roku, mamy naprawdę bardzo duży wybór https://www.neo24.pl/telewizoryirtv/telewizory.html. Możemy zdecydować się na odbiorniki telewizyjne różnych marek, które wykorzystują najnowocześniejsze technologie. Wybierając telewizor, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na opisane wyżej parametry, bo tylko wtedy wybór będzie trafiony i nie będzie krył żadnych niespodzianek. Warto się także upewnić, czy wybrany telewizor ma dobry system dźwiękowy i wszystkie potrzebne złącza i wejścia. Oczywiście, jak już wcześniej wspomniano, telewizor – by móc korzystać z niego komfortowo – powinien być dopasowany do wielkości pomieszczenia.

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *