Sprawdź jak działają podnośniki dla osób niepełnosprawnych

Niepełnosprawność ruchowa to różnego rodzaju ograniczenia, niepozwalające na samodzielne przemieszczanie się. Mogą one być wynikiem chorób, urazów lub innych zdarzeń, które wpłynęły na zdrowie człowieka. Jeśli znasz osobę niepełnosprawną, która ma duże problemy z wykonywaniem podstawowych codziennych czynności lub wiesz, jak wiele siły i trudu kosztuje ich bliskich opieka nad nią, możesz im pomóc. Podnośnik transportowy to urządzenie, które bardzo ułatwia wykonywanie podstawowych czynności wokół osób niepełnosprawnych, oszczędzając ich opiekunom trud ręcznego podnoszenia tej osoby.

obraz1

Jak skonstruowany jest podnośnik transportowy dla osób niepełnosprawnych?

Osoby niepełnosprawne, niemogące samodzielnie wstawać, wymagają dźwigania z pozycji siedzącej. Jest to czynność wykonywana wiele razy dziennie przez opiekunów, która z czasem odbije się na ich zdrowiu, a szczególnie stanie kręgosłupa. Bardzo duże obciążenie spowodowane wagą osoby niepełnosprawnej, może po pewnym czasie być przyczyną groźnych chorób, prowadzących nawet do inwalidztwa. Aby temu zapobiec i ograniczyć to ryzyko, powstały specjalne podnośniki dla niepełnosprawnych. Podnośniki tego typu mają postać specjalnego żurawia na kółkach ułatwiających przemieszczanie. Ramię takiego żurawia wykonane jest z mocnej stali, odpornej na odkształcenia. Starannie wykonana konstrukcja pozwala podjechać podnośnikiem np. przed wózek inwalidzki i za pomocą systemu pasów tworzących uprząż, przenieś osobę niepełnosprawną do łóżka, wanny lub pod prysznic.

Podnośniki dla osób niepełnosprawnych i ich dostępne modele

W sprzedaży można znaleźć wiele rodzajów podnośników, a wśród nich np. automatyczny podnośnik wyposażony w silnik elektryczny lub prosty, ręcznie sterowany podnośnik transportowo kąpielowy, odporny na działanie wilgoci. Wybór odpowiedniego podnośnika nie jest łatwym zadaniem, dlatego warto poświęcić nieco swojego czasu dostępnym modelom i poznać ich przeznaczenie.

Rodzaje podnośników dostępne w sprzedaży:

  • Uniwersalne podnośniki osobowe inwalidzkie — są to podstawowe modele podnośników, które można wykorzystać w większości codziennych sytuacji;
  • Podnośniki wannowe — mają postać specjalnego krzesełka, ułatwiającego pionizację w wannie;
  • Podnośnik osobowy do samochodu — urządzenie pozwalające osobie niepełnosprawnej łatwiej wsiadać i wysiadać z auta;
  • Podnośnik sufitowy — konstrukcja najczęściej mocowana nad łóżkiem, ułatwiająca wstawanie z niego;
  • Specjalny podnośnik basenowy dla niepełnosprawnych — urządzenie, które pozwala osobie niepełnosprawnej bezpieczne wejście i wyjście z basenu, np. celem rehabilitacji.

Wybierając podnośnik jezdny, upewnij się co do jego maksymalnej nośności. Podnośnik pacjenta powinien zapewniać kilkunastokilogramową tolerancję, w razie przybrania przez tę osobę na wadze.

About the author