bezpieczne zakupy online

Odpowiedzialne zakupy online – cyberbezpieczeństwo podczas korzystania ze sklepów

Dziewięć na dziesięć osób korzystających z internetu dokonało w nim przynajmniej jednej transakcji zakupowej. Sklepy online są już tak popularne, że coraz więcej ludzi zupełnie rezygnuje z tradycyjnej formy zakupów, wybierając ich prostszą i zwykle tańszą alternatywę. Jednocześnie zwiększa się ryzyko narażenia na ataki cyberprzestępców, wykradzenie danych osobowych i haseł do kont bankowych. Niestety duża część internetowych oszustw nie wynika ze szczególnej przebiegłości przestępców, ale z nieświadomości czy ignorancji samych internatów.

W jaki sposób robić odpowiedzialne zakupy w sieci i jakie działania podjąć, aby nasze cyberbezpieczeństwo podczas tego procesu było jak najwyższe?

Fundamentalną podstawą jest zawsze logowanie się z zaufanych sieci, najlepiej wyłącznie domowych, które są zabezpieczone dobrym hasłem. Podawanie swoich danych logowania w sieciach publicznych to proszenie się o problemy i zapraszanie do siebie przestępców. Drugą ważną sprawą jest ustalenie silnych i niepowtarzalnych haseł do różnych portali. Posiadanie jednego lub dwóch, którymi logujemy się do banku, sklepu, Facebooka, pocztę elektroniczną drastycznie zwiększa ryzyko ich wykradzenia ich przez oszustów. Trzecia zasada to dokładne sprawdzanie stron, na które się logujemy i na których robimy zakupy. Należy sprawdzić, jakiego mają właściciela, gdzie są zarejestrowane i czy taki sklep w ogóle istnieje. Warto wpisać w wyszukiwarkę jego nazwę dopisując słowo „oceny”, aby przekonać się, czy przypadkiem nie jest to część jakiegoś większego oszustwa.

Również podczas samych zakupów nie wolno zapominać o przezorności

Zwłaszcza w momencie płatności należy upewnić się, że sklep korzysta z zaufanych pośredników i czy strona logowania do banku jest prawdziwa. Najlepiej zrobić to poprzez po prostu sprawdzenie paska adresu i zweryfikowanie jego poprawności. Przede wszystkim trzeba jednak zawsze pamiętać o jednym: żaden administrator strony, sklepu, poczty online, banku itp. nigdy nie będzie nas pytał o podanie naszego hasła. Jeśli dostaniemy w czasie zakupów mail z taką prośbą – należy do bezwarunkowo zignorować.

Więcej porad na temat bezpiecznych zakupów w Internecie można znaleźć pod adresem https://nety.pl

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *