czyste powietrze

Niezawodne sposoby na czyste powietrze w mieszkaniu

Mieszkańcy dużych miast o wzmożonym ruchu ulicznym często narzekają na zanieczyszczone powietrze pochodzące ze spalin. Te nie są jednak jedynym zagrożeniem,  gdyż w sezonie grzewczym, nie tylko w dużych, ale również w małych miastach problemem okazuje się smog.  Zanieczyszczenia z zewnątrz przenikają również do naszych mieszkań,  przez co również wewnątrz oddychamy  brudnym powietrzem. Jak poradzić sobie z tym problemem? Oto kilka sposobów na czyste powietrze w naszym mieszkaniu.

Wietrzenie to podstawa

Wietrząc mieszkanie pozbywamy się zanieczyszczeń takich jak dym papierosowy, kurz i roztocza, a także różnego rodzaju alergeny pochodzące na przykład ze środków chemicznych, których używamy do sprzątania. Warto więc często wietrzyć mieszkanie, jednak należy pamiętać o tym, aby robić to przede wszystkim w dni, kiedy powietrze na zewnątrz jest przynajmniej umiarkowanie czyste. W ten sposób nie będziemy narażać się na to,  że pozbywając się zanieczyszczeń z wewnątrz, do środka przenikną te pochodzące z zewnątrz. 

Rośliny oczyszczające powietrze

Doskonałym sposobem na zapewnienie czystego powietrza w naszym mieszkaniu jest inwestycja w rośliny posiadające właściwości oczyszczające powietrze. Do takich roślin zaliczyć możemy następujące gatunki: skrzydłokwiat, bluszcz pospolity, paprotka, dracena, epipremnum złociste, sansewieria. Rośliny te filtrują powietrze, oczyszczając je za szkodliwych cząstek, dzięki czemu w ich otoczeniu możemy liczyć na czyste powietrze. Aby cieszyć się w mieszkaniu zdrowym powietrzem, warto kupić kilka takich roślin i rozstawić je w każdym pomieszczeniu, pod warunkiem, że spełni ono wymagania pielęgnacyjne danego gatunku, takie jak odpowiednia ilość światła czy wilgotność powietrza. 

Oczyszczacz powietrza

Niezawodnym sposobem na uzyskanie czystego powietrza w mieszkaniu jest inwestycja w oczyszczacz powietrza. Takie urządzenie posiada wbudowane filtry, które usuwają z powietrza szkodliwe cząstki.  W zależności od rodzaju zastosowanego filtra oczyszczacz może usuwać z niego dym papierosowy, cząstki kurzu, nieprzyjemne zapachy, alergeny, spaliny oraz smog. Dostępne na rynku oczyszczacze powietrza doskonale radzą sobie nawet na dużych powierzchniach mieszkania czy domu  i charakteryzują się dużą skutecznością,  jeśli chodzi o oczyszczanie powietrza. Polecanymi i często wybieranymi przez konsumentów urządzeniami są oczyszczacze powietrza Xiaomi. Mogą one być stosowany na przestrzeni około 45 m2. Dodatkowo urządzenia te posiadają czujnik jakości powietrza, temperatury i wilgotności. Oczyszczacze wyposażone są w filtr absorpcyjny z węglem aktywnym, podstawowy filtr PET oraz filtr HEPA.

Dlaczego ważne jest utrzymanie czystego powietrza w mieszkaniu?

Czyste powietrze, którym oddychamy w naszym mieszkaniu to nie tylko komfort.  Ma ono bowiem ogromny wpływ na nasze zdrowie. Pozbawione zanieczyszczeń powietrze to mniejsze ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych, a także alergii spowodowanych zarodnikami pleśni, grzybów, które mogą być obecne w powietrzu, zwłaszcza jesienią. Wdychanie ich osłabia odporność organizmu, przez co bardziej jesteśmy narażeni na przeziębienia oraz choroby spowodowane wirusami.

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *