W budownictwie stosuje się różne rodzaje sufitów. W dzisiejszym artykule omówimy zastosowania, estetykę, zalety i wady poszczególnych typów sufitów.
Sufit budynku to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Sufit pomaga nam stworzyć zamknięcie i separację między przestrzeniami. Zapewnia doskonałe oświetlenie pomieszczenia, kontrolując rozproszenie światła. Kontroluje również dźwięk w pomieszczeniu, czyniąc go dźwiękoszczelnym. W ten sposób zatrzymuje przepływ dźwięku między pomieszczeniami.
Rodzaje sufitów stosowanych w budownictwie
W budownictwie najczęściej możemy spotkać następujące typy sufitów:
– Odsłonięte sufity,
– Sufity międzywęzłowe,
– Sufity akustyczne,
– Sufity podwieszane.
Odsłonięte sufity
Tego rodzaju układ sufitu całkowicie odsłania strukturalne i mechaniczne elementy budynku, pomijając w ten sposób koncepcję gotowego sufitu. Taki układ nie powoduje dyskomfortu estetycznego, ale zyskuje wiele zalet, takich jak oszczędność, łatwa konserwacja dzięki łatwości dostępu itp. Pozwala to również na odsłonięcie masy termicznej budynku. Ponadto wspomniana powyżej odsłonięta masa termiczna może być wykorzystana poprzez zainstalowanie elementów grzejnych lub chłodzących, takich jak belki chłodzące.
Sufity międzywęzłowe
Przestrzeń międzywarstwowa jest zdefiniowana jako przestrzeń pośrednia między kondygnacjami o regularnym użytkowaniu. Jest powszechnie umieszczany w szpitalach i budynkach typu laboratoryjnego, aby zapewnić miejsce na systemy mechaniczne budynku. Główną zaletą sufitów międzywęzłowych jest to, że pozwalają one na prowadzenie prac konserwacyjnych i modernizacyjnych, bez przerywania czynności w przestrzeniach znajdujących się powyżej i poniżej.
Sufity akustyczne
Sufit ten stosowany jest głównie do kontroli pogłosu w pomieszczeniu gdzie istnieje możliwość dużej propagacji dźwięku tworząc strefę komfortu słyszenia. Sufit akustyczny jest wykonany z materiałów włóknistych, które pochłaniają energię dźwięku. Świetną opcją na uzyskanie odpowiedniej izolacji akustycznej jest strop filigran. Rozwiązanie to zapewnia doskonałe parametry akustyczne oraz charakteryzuje się wieloma innymi zaletami. Strop filigranowy ze względu na dowolny kształt można dopasować do swoich potrzeb w nieograniczony sposób. Zapewnia również liczne ułatwienia konstrukcyjne dzięki możliwości uzyskania dużych rozpiętości oraz wygodnemu umieszczaniu stropu bezpośrednio na słupach.
Sufity podwieszane
Są to sufity drugorzędne podwieszone do konstrukcji znajdującej się powyżej, tworzące pustą przestrzeń pomiędzy dolną częścią stropu a górną częścią sufitu podwieszanego. Ta pustka może zapewnić użyteczną przestrzeń dla instalacji ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oraz instalacji hydraulicznych i okablowania.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Budmater Wyroby Betonowe.