kuchnia otwarta

Mała kuchnia w bloku – otwarta czy zamknięta?

Dzisiaj urządzenie kuchni w bloku wydaje się nieco trudnym pomysłem, zwłaszcza od strony aranżacyjnej, możemy mieć sporo problemów. Oczywiście nie jest to praca niemożliwa od wykonania, ponieważ jeśli zechcemy to z pewnością uda nam się jakoś wprowadzić takie rozwiązanie w życie.

Kuchnia w bloku

Ponieważ mieszkając w bloku, musimy przywyknąć do tego, że mamy mocno ograniczoną przestrzeń i ciężko jest coś z tym zrobić. W takich wypadkach należy we właściwy sposób wyeksponować najlepsze cechy takiego miejsca. Mała kuchnia może dzisiaj z powodzeniem charakteryzować się prostotą oraz typowym dla tego typu pomieszczeń minimalizmem. W żadnym wypadku nie będzie to kuchnia nijaka, tylko po prostu będzie to z naszej strony klasyczne podejście, gdzie zawsze możemy stworzyć ciekawe i w pełni funkcjonalne rozwiązania, które po prostu będą ładnie ze sobą pasować. Niekiedy wymaga to w pewnym sensie przerobienia całego pomieszczenia, ale mimo wszystko taki zabieg zaprocentuje. Małe kuchnie doskonale sprawdzą się w stylu typowo skandynawskim, gdzie możemy optycznie sprawić, że nasza kuchnia będzie wyglądać na większą niż jest w rzeczywistości. W tym momencie jednak musimy się zdecydować czy chcemy postawić na kuchnie w pełni otwartą, czy zamkniętą.

Kuchnia otwarta

To bardzo nowoczesne podejście aranżacyjne, które sprawdza się szczególnie w nowych budynkach, a także w mniejszych domach. Oczywiście w tego typu kuchni bez problemu zmieścimy podstawowe sprzęty AGD a samo miejsce gdzie przygotowujemy na co dzień posiłki, będzie wystarczające abyśmy mogli robić to w miarę swobodnie. W kuchni otwartej nie możemy pozwolić sobie na zastosowanie dużych stołów czy też popularnych wysp kuchennych, gdyż z racji ograniczonego miejsca, one się tam zwyczajnie nie zmieszczą. Taka kuchnia otwarta na salon w praktyce jest bardzo minimalistyczna i stworzona głównie po to, aby spełniać swoje pierwotne funkcje. Dla małego domu taka kuchnia jest rozwiązaniem bardzo energooszczędnym. Z punktu widzenia ekonomii, kuchnia otwarta zdecydowanie się sprawdzi. Dlatego jeśli nie mamy innych możliwości manewru, to lepiej jest postawić na kuchnie, gdzie niektóre rzeczy mogą znajdować się bezpośrednio w zabudowie, aby w ten sposób poprawić możliwość poruszania się po tak niewielkim pomieszczeniu.

Kuchnia zamknięta

Pamiętajmy, że jeśli decydujemy się na kuchnię zamkniętą, to musimy posiadać przynajmniej 40-50 m kwadratowej przestrzeni użytkowej. Tylko wtedy taki typ kuchni sprawdzi się w bloku. Warto zauważyć, że tak duża przestrzeń jest potrzeba po to, aby zmieścić całą wyspę oraz wiele dodatkowych urządzeń, które mimo wszystko znajdują się w kuchni. Na pewno nie powinno zabraknąć miejsca dla odpowiednich krzeseł, które w tym wypadku będą dawać dodatkową wygodę. Taka kuchnia może być bez problemu oddzielona od większości pomieszczeń w naszym domu za pomocą funkcjonalnych drzwi. Daje to więc nam większe pole do samej aranżacji, gdzie jednak możemy pokusić się o bardziej wyrafinowane wnętrze. Pamiętajmy jednak, że bez możliwości posiadania dużej przestrzeni, taka kuchnia po prostu się nie sprawdzi w naszym mieszkaniu.

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *