kredyt-gotowkowy

Kredyt gotówkowy — jakie trzeba spełniać wymogi, by go dostać?

Kredyt gotówkowy to skuteczny sposób na sfinansowanie nieprzewidzianych wydatków, realizację marzeń i celów. Kto może po niego sięgnąć? Jak wybrać ten, który okaże się realnym wsparciem, nieobciążającym budżetu?

Jak wynika z danych udostępnionych przez Biuro Informacji Kredytowej, w okresie od stycznia do września 2020 banki i SKOK-i udzieliły 2,068 mln kredytów gotówkowych na łączną kwotę 38,577 mld zł.

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to kredyt bankowy przeznaczony na dowolny cel. Pozyskane z niego pieniądze możesz przeznaczyć więc na bieżące wydatki, spłatę długów, sfinansowanie nieprzewidzianych wydatków czy realizację marzeń, np. zakup wycieczki w tropiki. W przeciwieństwie do kredytów celowych (np. kredytu hipotecznego) w momencie złożenia wniosku nie musisz informować banku o przeznaczeniu środków. Nawet jeśli w toku procesu kredytowego twoje plany zmienią się, nie będzie to przeszkodą w otrzymaniu finansowania.

Jakie wymogi trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt gotówkowy?

Wymogi stawiane kredytobiorcom różnią się w zależności od banku, a nawet konkretnej oferty kredytowej. Mówiąc w sporym uproszczeniu, można uznać jednak, że aby otrzymać kredyt gotówkowy, należy:

  • być osobą pełnoletnią z pełną zdolnością do czynności cywilnoprawnych,
  • mieszkać w Polsce,
  • dysponować dowodem osobistym,
  • posiadać odpowiednią wysoką zdolność kredytową. To właśnie ona decyduje o tym, jaką decyzję wyda bank i ile pieniędzy ci pożyczy. Na zdolność kredytową składa się aż kilkanaście czynników, z których najważniejsze to: wiek kredytobiorcy, kwota i okres spłaty kredytu, wysokość i źródło dochodów, saldo aktualnie spłacanych kredytów i pożyczek, limity na kartach kredytowych i debetowych (nawet jeśli nie są wykorzystane), koszty utrzymania gospodarstwa domowego, liczba osób na utrzymaniu, historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej.

Kredyt gotówkowy — jak wybrać ten, który okaże się realnym wsparciem?

Wybór przypadkowego kredytu gotówkowego może narazić cię na dodatkowe, zupełnie niepotrzebne koszty. Aby kredyt był nie tylko tani, ale także łatwy w obsłudze, przed podjęciem decyzji porównaj oferty poszczególnych banków. Chcąc wybrać najlepszą, zwróć szczególną uwagę na:

  • koszty kredytu gotówkowego. Wbrew obiegowej opinii atrakcyjność ekonomiczną kredytu gotówkowego określa nie wartość odsetek, lecz RRSO — rzeczywista roczna stopa procentowa. To właśnie ten parametr zawiera w sobie wszystkie koszty około kredytowe (odsetki, ewentualne prowizje czy koszty ubezpieczenia). Im niższe RRSO, tym tańszy kredyt;
  • gwarancję stałego oprocentowania. Zależy ci na tym, aby w toku spłaty wysokość rat pozostała niezmienna? Poszukaj banku oferującego kredyt gotówkowy z gwarancją stałego oprocentowania;
  • udogodnienia dla klientów banku. Czasem zdarza się, że banki oferują atrakcyjne warunki kredytów swoim klientom, definiowanym zazwyczaj jako osoby posiadające w danym banku ROR. Atrakcyjność takich ofert może polegać na wyższej dostępnej kwocie finansowania, mniejszej ilości formalności czy szybszej decyzji;
  • dostępne kwoty i okresy spłaty. Oba parametry są szczególnie ważne, jeśli zależy ci na tym, by pożyczyć sporą kwotę i/lub rozłożyć spłatę na jak najdłuższy okres;
  • możliwość samodzielnego wyboru dnia spłaty raty;
  • możliwości zawarcia umowy bez konieczności odwiedzania oddziału banku. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach możliwość zawarcia umowy kredytowej przez internet lub telefon to jedna z najważniejszych dla kredytobiorców kwestii. Aby ochronić zdrowie swoje i swoich najbliższych, znajdź bank, który pozwoli zrealizować całą procedurę (nie tylko złożenie wniosku) bez konieczności odwiedzania oddziału.

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *