Kredyt gotówkowy to skuteczny sposób na sfinansowanie nieprzewidzianych wydatków, realizację marzeń i celów. Kto może po niego sięgnąć? Jak wybrać ten, który okaże się realnym wsparciem, nieobciążającym budżetu?
Jak wynika z danych udostępnionych przez Biuro Informacji Kredytowej, w okresie od stycznia do września 2020 banki i SKOK-i udzieliły 2,068 mln kredytów gotówkowych na łączną kwotę 38,577 mld zł.
Czym jest kredyt gotówkowy?
Kredyt gotówkowy to kredyt bankowy przeznaczony na dowolny cel. Pozyskane z niego pieniądze możesz przeznaczyć więc na bieżące wydatki, spłatę długów, sfinansowanie nieprzewidzianych wydatków czy realizację marzeń, np. zakup wycieczki w tropiki. W przeciwieństwie do kredytów celowych (np. kredytu hipotecznego) w momencie złożenia wniosku nie musisz informować banku o przeznaczeniu środków. Nawet jeśli w toku procesu kredytowego twoje plany zmienią się, nie będzie to przeszkodą w otrzymaniu finansowania.
Jakie wymogi trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt gotówkowy?
Wymogi stawiane kredytobiorcom różnią się w zależności od banku, a nawet konkretnej oferty kredytowej. Mówiąc w sporym uproszczeniu, można uznać jednak, że aby otrzymać kredyt gotówkowy, należy:
- być osobą pełnoletnią z pełną zdolnością do czynności cywilnoprawnych,
- mieszkać w Polsce,
- dysponować dowodem osobistym,
- posiadać odpowiednią wysoką zdolność kredytową. To właśnie ona decyduje o tym, jaką decyzję wyda bank i ile pieniędzy ci pożyczy. Na zdolność kredytową składa się aż kilkanaście czynników, z których najważniejsze to: wiek kredytobiorcy, kwota i okres spłaty kredytu, wysokość i źródło dochodów, saldo aktualnie spłacanych kredytów i pożyczek, limity na kartach kredytowych i debetowych (nawet jeśli nie są wykorzystane), koszty utrzymania gospodarstwa domowego, liczba osób na utrzymaniu, historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej.
Kredyt gotówkowy — jak wybrać ten, który okaże się realnym wsparciem?
Wybór przypadkowego kredytu gotówkowego może narazić cię na dodatkowe, zupełnie niepotrzebne koszty. Aby kredyt był nie tylko tani, ale także łatwy w obsłudze, przed podjęciem decyzji porównaj oferty poszczególnych banków. Chcąc wybrać najlepszą, zwróć szczególną uwagę na:
- koszty kredytu gotówkowego. Wbrew obiegowej opinii atrakcyjność ekonomiczną kredytu gotówkowego określa nie wartość odsetek, lecz RRSO — rzeczywista roczna stopa procentowa. To właśnie ten parametr zawiera w sobie wszystkie koszty około kredytowe (odsetki, ewentualne prowizje czy koszty ubezpieczenia). Im niższe RRSO, tym tańszy kredyt;
- gwarancję stałego oprocentowania. Zależy ci na tym, aby w toku spłaty wysokość rat pozostała niezmienna? Poszukaj banku oferującego kredyt gotówkowy z gwarancją stałego oprocentowania;
- udogodnienia dla klientów banku. Czasem zdarza się, że banki oferują atrakcyjne warunki kredytów swoim klientom, definiowanym zazwyczaj jako osoby posiadające w danym banku ROR. Atrakcyjność takich ofert może polegać na wyższej dostępnej kwocie finansowania, mniejszej ilości formalności czy szybszej decyzji;
- dostępne kwoty i okresy spłaty. Oba parametry są szczególnie ważne, jeśli zależy ci na tym, by pożyczyć sporą kwotę i/lub rozłożyć spłatę na jak najdłuższy okres;
- możliwość samodzielnego wyboru dnia spłaty raty;
- możliwości zawarcia umowy bez konieczności odwiedzania oddziału banku. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach możliwość zawarcia umowy kredytowej przez internet lub telefon to jedna z najważniejszych dla kredytobiorców kwestii. Aby ochronić zdrowie swoje i swoich najbliższych, znajdź bank, który pozwoli zrealizować całą procedurę (nie tylko złożenie wniosku) bez konieczności odwiedzania oddziału.