wolontariat w schronisku

Jak wygląda wolontariat w schronisku? Zadania, list motywacyjny

Wolontariat w schronisku dla zwierząt to doskonała propozycja dla osób, którym nie jest obojętny los bezdomnych czworonogów. Praca ze zwierzętami to jednak nie tylko przyjemności, ale również liczne obowiązki. Sprawdź, jak wygląda wolontariat w schronisku oraz co musisz zrobić, aby zostać wolontariuszem.

Jak wygląda wolontariat w schronisku?

Zawody ze zwierzętami są coraz bardziej popularne i niemal każda osoba, która w przyszłości marzy o pracy związanej z czworonogami, kieruje swoje kroki do schroniska. Wolontariat w schronisku kojarzy się przede wszystkim z wychodzeniem z psami na spacery oraz innymi formami spędzania z nimi czasu. To tylko część prawdy – wolontariusze mają w schroniskach pełne ręce roboty i pomagają również w wielu innych zadaniach. Najważniejszym jest socjalizowanie zwierząt oraz uczenie ich nowych rzeczy, np. chodzenia na smyczy, jazdy autobusem i samochodem, tolerancji wobec innych czworonogów i dzieci czy wchodzenia po schodach. Są oni również włączani we wszystkie akcje promocyjne oraz edukacyjne. Poza tym do ich podstawowych obowiązków należy pomoc w organizowaniu imprez takich jak zbiórki pieniędzy czy żywności, fotografowanie zwierząt, pisanie postów na Facebooku, reklamowanie schroniska, przeprowadzanie wizyt adopcyjnych czy obserwacja zwierząt i wychwytywanie problemów behawioralnych lub zdrowotnych. Wolontariusze odpowiedzialni są także za karmienie zwierząt oraz sprzątanie i dezynfekowanie pomieszczeń, w których one przebywają. 

Obywasz wolontariat w schronisku? Podziel się wrażeniami na forum GoWork.pl!

Wolontariat w schronisku dla zwierząt – jak zostać wolontariuszem?

Aby zostać wolontariuszem, najczęściej wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy, odbyć rozmowę telefoniczną z koordynatorem schroniska i umówić się na spotkanie. Niektóre fundacje proszą również o napisanie listu motywacyjnego. Wolontariat w schronisku wymaga co najmniej kilku wolnych godzin w miesiącu, chęci do pomocy, pracowitości oraz odpowiedzialności. Warto podkreślić, jakimi jesteśmy osobami i dlaczego to właśnie my powinniśmy zostać wybrani spośród innych kandydatów. Przyszły wolontariusz odbywa okres próbny, po którym podpisuje ze schroniskiem umowę na czas określony. Najczęściej trwa ona od 2 miesięcy do roku, w zależności od specyfiki schroniska. 

Wolontariat w schronisku – kto może zostać wolontariuszem?

Wielu młodych miłośników zwierząt zastanawia się nad wolontariatem w schronisku. Od ilu lat można zostać wolontariuszem? Minimalny wiek ustalają poszczególne fundacje i schroniska – niektóre przyjmują wyłącznie osoby pełnoletnie, zaś inne nastolatków od 16. roku życia, którzy posiadają pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych. Wolontariuszem może zostać każdy, kto dysponuje czasem wolnym i chce go przeznaczyć na bezpłatną pomoc zwierzętom. Większość organizacji wymaga podpisania deklaracji na minimum dwa miesiące współpracy, dlatego kandydat musi być pewien, że uda mu się połączyć życie prywatne i zawodowe z wolontariatem. Czas, który wolontariusz powinien spędzać ze zwierzętami różni się w zależności od schroniska czy fundacji. Najczęściej są to minimum 4 godziny w tygodniu lub w miesiącu. Każdego wolontariusza czeka jeszcze okres próbny pod okiem doświadczonego pracownika schroniska. 

Czym jeszcze musi charakteryzować się wolontariusz? Przede wszystkim chęcią pracy i ogromną miłością do czworonogów. Kandydat powinien również być sprawny fizycznie, nie mieć uczulenia na sierść, radzić sobie ze stresem oraz łatwo nawiązywać kontakt zarówno ze zwierzętami, jak i z ludźmi. Niezwykle ważna jest również odpowiedzialność – wolontariusz ma pod swoją opieką żywe stworzenia, którymi musi zajmować się regularnie, również podczas mroźnych zim lub upalnego sezonu wakacyjnego.

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *