Jak sprawdzić czy randkujesz z nagą nastolatką o osobowości pogranicznej?

Umawianie się z kimś z zaburzeniem osobowości typu borderline może brzmieć naprawdę przerażająco. Umawianie się z kimś z zaburzeniem osobowości typu borderline może brzmieć naprawdę poważnie. Zwłaszcza jeśli nigdy nie słyszałeś o „zaburzeniu osobowości” w ogóle lub nie masz pojęcia, co to właściwie oznacza. Zdrowie psychiczne jako całość może być bardzo nerwowe, jeśli nie mamy pełnego zrozumienia tego, co się naprawdę dzieje. Piszę tego bloga, ponieważ większość moich indywidualnych klientów zmaga się z osobistą relacją z kimś, kto ma zaburzenie osobowości, zwłaszcza zaburzenie osobowości typu Borderline… (i oni o tym nie wiedzą).

Czym więc jest zaburzenie osobowości typu borderline? Według psychiatry.org „Zaburzenie osobowości z pogranicza to wzór niestabilności w relacjach osobistych, intensywnych emocji, słabego obrazu siebie i impulsywności. Osoba z zaburzeniem osobowości typu borderline może dołożyć wszelkich starań, aby uniknąć porzucenia, mieć powtarzające się próby samobójcze, okazywać nieodpowiedni intensywny gniew lub mieć ciągłe poczucie pustki”. Badania wierzą, że zaburzenie osobowości typu borderline może być spowodowane traumą, genetyką i/lub wyuczonym zachowaniem. Nagie nastolatki z polski z tym zaburzeniem mogą również cierpieć na choroby współistniejące, co oznacza, że ​​mają jednocześnie wiele zaburzeń (takich jak lęk, depresja, zespół stresu pourazowego itp.).

Chociaż ta definicja zaburzenia osobowości z pogranicza jest dokładna, może nie być niezwykle pomocna, ponieważ osobowości z pogranicza nie zawsze pojawiają się w ten sposób. Osoby z BPD mogą być niezwykle lojalne, kochające i empatyczne. Mogą być samoświadome, empatyczne i współczujące. Jako ich partner lub przyjaciel możesz być ich ulubioną osobą, którą bardzo cenią; ale mogą też łatwo stać się zaborczymi lub bardzo irracjonalnymi, pozornie zrzucając kapelusz. Twoja relacja z nimi może być równie przyjemna, co trudna i możesz naprawdę cierpieć, gdy nie rozumiesz, dlaczego. Jeśli czujesz, że często kwestionujesz własne zachowanie, moralność i/lub reakcje i/lub odczuwasz skrajną niepewność co do tego, co sprawi, że znów będą szczęśliwi, możesz chcieć czytać dalej.

Oto kilka przykładów tego, jak możesz doświadczać osobowości z pogranicza w swoim związku

Jak stwierdzić, czy spotykasz się z kimś z zaburzeniem osobowości typu borderline nr 1: jego reakcje są często nieproporcjonalne do tego, co się dzieje

Może się okazać, że czasami masz trudności ze zrozumieniem ich reakcji i kwestionujesz brak wrażliwości. Możesz znaleźć małe rzeczy (takie jak nieodbieranie telefonu), przeprowadź swojego partnera przez dach. Czasami jesteś zdezorientowany ich nieproporcjonalnymi emocjami i nie możesz logicznie zrozumieć, dlaczego są tak zdenerwowani. Możesz zadać sobie pytanie „dlaczego jesteś taki zły?” co może tylko sprawić, że sytuacja stanie się bardziej reaktywna. Może się okazać, że myślisz „to takie irracjonalne”, ale nie możesz ich uspokoić.

Jak stwierdzić, czy spotykasz się z kimś z zaburzeniem osobowości typu borderline nr 2: etap miesiąca miodowego był ELEKTRYCZNY

Poczułeś elektryczność, która nie przypominała żadnej „iskry”, jakiej kiedykolwiek doświadczyłeś w związku. Chemia seksualna mogła być wybuchowa od samego początku i / lub twoja chemia emocjonalna była łatwa. Możesz czuć się uzależniony od tej części swojego związku i często starasz się go odzyskać. Przekonałeś siebie (i prawdopodobnie przyjaciół i rodzinę), że wzloty są o wiele bardziej wartościowe niż niskie, i robisz wszystko, aby trzymać się chwil, gdy wy dwoje jesteście w błogości.

Jak stwierdzić, czy spotykasz się z kimś z zaburzeniem osobowości typu borderline #3: nigdy się nie mylą?

Ponieważ twój partner jest często bardzo czarny lub biały, możesz zauważyć wzorzec, że twój partner nie akceptuje odpowiedzialności za swoje zachowanie (co zwykle oznacza, że ​​nigdy nie przeprasza). W jakiś sposób znajdują sposób, abyś poczuł się winny z powodu czegoś, co zrobiłeś spowodował, że zaatakowali w sposób, w jaki to zrobili. Nawet po rozstrzygnięciu sporu nadal możesz czuć się nieważny przy wielu okazjach. Związek często wydaje się jednostronny i jakby nie było miejsca na twoje potrzeby lub uczucia.

Jak stwierdzić, czy spotykasz się z kimś z zaburzeniem osobowości typu borderline nr 4: są głębokie i emocjonalne?

Doświadczyłeś z nimi bezbronnych chwil, które sprawiły, że zakochałeś się coraz głębiej. Wydają się samoświadome i zdolne do wyrażania swoich doświadczeń z przeszłości w sposób, jakiego być może nigdy wcześniej nie doświadczyłeś. Być może od lat są na terapii i dużo rozmawiają o swojej przeszłości. Intryguje cię ten poziom głębi, gdy nie jest on na ciebie rzutowany.

Jak stwierdzić, czy spotykasz się z kimś z zaburzeniem osobowości typu borderline nr 5: Twój związek przypomina jojo

Nigdy nie czułeś się tak kochany i tak znienawidzony przez nikogo. Ten efekt jojo w twoim związku może wywołać u ciebie wiele zamieszania, ciekawości, nadziei i frustracji. To tajemnica i czasami możesz czuć, że jesteś jedyną osobą, która tego nie rozumie, ale chcesz to rozgryźć. Możesz zauważyć, że twoje wewnętrzne dziecko często się uruchamia i możesz dojść do punktu, w którym poczujesz się jak pokonana skorupa samego siebie.

Jak stwierdzić, czy spotykasz się z kimś z zaburzeniem osobowości typu borderline nr 6: Masz niepokój, cały czas

Możesz czuć się stale zdezorientowany, co powoduje wiele niepokoju i wątpliwości. Możesz nie być w stanie zidentyfikować źródła zmiany nastroju partnera lub poziomu wyrażanych emocji, więc chodzisz po skorupkach jajek. Możesz zacząć analizować swój charakter i stać się niepewny lub urażony. Często zmagasz się ze zrozumieniem, dlaczego ich negatywne lub skrajne reakcje wobec ciebie, więc masz trudności ze zrozumieniem, jak potwierdzić swoje potrzeby. Możesz zadać sobie pytanie: „Czy jestem szalony?” „Czy całkowicie źle postrzegałem tę sytuację?” „Czy inni też myślą, że jestem po prostu okropną osobą?” „Dlaczego mój partner to robi? Nigdy bym im tego nie zrobił”.

Jak stwierdzić, czy spotykasz się z kimś z zaburzeniem osobowości typu borderline nr 7: Nie czujesz się ufany?

Nigdy tak naprawdę nie czujesz się zaufany przez swojego partnera, nawet jeśli nie „zrobiłeś” niczego, co mogłoby sprawić wrażenie, że nie jesteś godny zaufania. Ludzie, którzy zmagają się z zaburzeniem osobowości typu borderline, są niezwykle podatni na ideę porzucenia. Chcą być kochani bezwarunkowo (tak jak my wszyscy), ale często zmagają się z pełnym zaufaniem, ponieważ często są podejrzliwi wobec ludzkich motywów.

Jak stwierdzić, czy spotykasz się z kimś z zaburzeniem osobowości typu borderline nr 8: Czujesz się winny

Często czujesz się winny i prawdopodobnie bierzesz odpowiedzialność za rzeczy, których nie uważasz za swoje; ale robisz to, aby zachować spokój i złagodzić eskalację sytuacji. Może zawsze byłeś trochę zadowolony z ludzi, więc ta dynamika może być dla Ciebie strefą komfortu, nawet jeśli nie jest to wspaniałe. Możesz mieć obsesję na punkcie powrotu do dobrego miejsca ze swoim partnerem, aby ponownie stać się najbardziej wyjątkową, ukochaną i potrzebną osobą na świecie.

Jak stwierdzić, czy spotykasz się z kimś z zaburzeniem osobowości Borderline nr 9: nie ma miejsca na twoje uczucia/potrzeby

Czujesz, że nie wolno ci mieć potrzeb, ponieważ za każdym razem, gdy je wyrażasz, twój partner całkowicie cię odrzuca i odmawia zaakceptowania, że ​​nie oferuje ci tych potrzeb. Mogą odwrócić sytuację z powrotem na ciebie i szczegółowo wyrazić, ile robią dla ciebie, czego nie doceniasz lub nie widzisz. Nie widzą twojego punktu widzenia, ale oczekują i wymagają, abyś zawsze widział ich.

Jak stwierdzić, czy spotykasz się z kimś z zaburzeniem osobowości typu borderline nr 10: nie lubią większości ludzi

Twój partner może mieć silną mentalność ofiary i zaczynasz dostrzegać to coraz częściej w swoim życiu osobistym poza tobą. Może nie mają wielu przyjaciół, ponieważ „wszyscy dźgają w plecy” lub ciągle narzekają na swoich współpracowników, ponieważ wszyscy są „tyranami”. Może ich rodzina jest całkowitym „wrogiem” i przyczyną całego ich cierpienia. Tak czy inaczej, możesz zacząć rzucić okiem na ich obiektyw świata, który jest przeciwko nim.

Jak stwierdzić, czy spotykasz się z kimś z zaburzeniem osobowości Borderline nr 11: Ludzie w Twoim kręgu mówią: WYJDŹ.

Przyjaciele i rodzina mogli wielokrotnie ostrzegać Cię przed tym związkiem. Jeśli byłeś szczery wobec swoich przyjaciół i rodziny w kwestii zachowania partnera, najprawdopodobniej Twoi najlepsi przyjaciele lub bliscy krewni wyrazili swoją troskę o Ciebie. (Albo innym przykładem umawiania się z kimś z zaburzeniem osobowości typu borderline jest niechęć do opowiadania innym dookoła siebie całej historii o tym, co działo się w twoim związku, ponieważ jesteś zawstydzony, zakłopotany i/lub przestraszony. często ukrywasz swoje uczucia i dezorientację przed bliskimi osobami i staraj się to wszystko przetworzyć samodzielnie. Możesz też zaprzeczać).

Jak stwierdzić, czy spotykasz się z kimś z zaburzeniem osobowości typu borderline nr 12: boisz się nawet pomyśleć o zerwaniu z nimi

Jeśli kwestionowałeś zerwanie ze swoim partnerem, ale obawiasz się odwetu, jego niestabilnej reakcji i/lub samookaleczenia jako reakcji, jest to silny wskaźnik, że Twój partner zmaga się z BPD.

Zaburzenia ego syntoniczne ograniczają również leczenie, na przykład akceptując pomysł, że mogą skorzystać z terapii indywidualnej lub poradnictwa dla par, ponieważ często myślą, że wszyscy inni są problemem. Doświadczenie poradnictwa z osobowościami z pogranicza może często rozgrywać się tam, gdzie całkowicie odmawiają przyjścia lub uczestnictwa, ale w momencie, gdy poczują, że terapeuta nie jest po ich stronie, mogą poczuć się opuszczeni lub niestabilni. Lub mogą znaleźć terapeutę, który tylko potwierdza ich perspektywę, co może tylko utrwalać narrację ofiary.

Jeśli Twój partner wyraża chęć poszukiwania pomocy, dostępne są specjalne metody leczenia, takie jak leczenie PCH, które mają na celu wspieranie zaburzeń osobowości typu borderline, które okazały się skuteczne. Często leki mogą pomóc w przypadku innych możliwych objawów, takich jak depresja i lęk, ale obecnie nie ma „lekarstwa” na zaburzenia osobowości.

Jeśli uważasz, że spotykasz się z osobą z zaburzeniem osobowości typu borderline, radzę zasięgnąć indywidualnej porady. Możesz zyskać wsparcie w kształceniu się w zakresie tego zaburzenia, a także nauczyć się narzędzi do poruszania się we własnych uczuciach i odkrywania własnych ślepych punktów oraz zrozumienia, co zyskujesz dzięki tej relacji. Od tego momentu możesz być w stanie prowadzić rozmowę na temat leczenia wspomagającego ze swoim partnerem lub przynajmniej mieć większą perspektywę na to, jak chcesz postępować.

About the author