stonka

Jak skutecznie zwalczać stonkę w ziemniaku?

Wiele roślin jest atakowanych przez różnego rodzaju insekty, w przypadku ziemniaków dużym problemem mogą być stonki.

Stonki ziemniaczane stanowią tak poważne zagrożenie, istnieje wiele sposób walki z tymi szkodnikami. Kiedyż usuwano ich mechanicznie, zbierano je z krzaków. Stonki ziemniaczane, mają najczęściej mniej niż 1 centymetr długości. Obszar za ich głowami jest pomarańczowo-żółty, możesz je łatwo zidentyfikować po 10 naprzemiennych żółtych i czarnych paskach na ich odwłokach. Te żarłoczne owady można pomylić z chrząszczami ziemniaczanymi, które nie są szkodnikami. Możesz zauważyć różnicę, ponieważ chrząszcze ziemniaczane mają naprzemiennie białe i czarne paski na skorupach. Larwy stonki wylęgają się z żółto-pomarańczowych skupisk na dnie liści. Nowo wyklute larwy są jaskrawoczerwone. Starsze larwy pomarańczowo-różowe mają około pół centymetra długości. Larwy wszystkich stadiów mają czarne głowy i można je rozpoznać po dwóch rzędach ciemnych plam po obu stronach garbu. W zależności od klimatu szkodniki te mogą przeżyć zimę jako dorosłe osobniki w ogrodach, na obrzeżach pól i wiatrowskazach. W mniej sprzyjającym klimacie dorosłe osobniki mogą zimować w glebie.

Dorosłe osobniki składają jaja o długości około 1 milimetra na dnie liści, z których wykluwają się larwy.

Larwy przechodzą przez cztery etapy wzrostu wylinki, a larwy w czwartym stadium rozwoju powodują największe szkody w uprawach roślin spożywczych. Te głodne larwy są odpowiedzialne za nawet 75% szkód w uprawach. Dorosłe chrząszcze pojawiają się 5–10 dni później i zaczynają żerować na roślinach. Jeśli warunki nie są sprzyjające, dorosłe osobniki mogą pojawić się dopiero wiosną. Pojedyncza samica może złożyć ponad 500 jaj w ciągu 4 do 5 tygodni i może dojrzeć od larw do dorosłych chrząszczy w ciągu 1,5-3 tygodni, w zależności od klimatu. Jeżeli chcemy pozbyć się stonki potrzebny będzie nam odpowiedni środek owadobójczy ziemniak – herbicydy w zbożach, zostanie wówczas ochroniony w odpowiedni sposób. Z pewnością opryski są najskuteczniejszym sposobem walki ze stonką ziemniaczaną. Rolnicy co roku pryskają woje uprawy, oczywiście środki nie działają na same rośliny, zabijając jedynie insekty.