mieszkanie-wynajem

Gdzie kupić mieszkanie na wynajem?

Zakup mieszkania na wynajem to dobry pomysł na inwestycję pieniędzy oraz zapewnienie sobie stabilnego źródła comiesięcznego dochodu. Bez względu na to czy planujesz kupić mieszkanie z przeznaczeniem na wynajem krótko, czy długoterminowy z pewnością kluczowe znaczenie ma lokalizacja. Podpowiadamy gdzie kupić mieszkanie na wynajem.

Zakup mieszkania na wynajem to dobra lokata oszczędności. Własna nieruchomość gwarantuje stałe dochody, a także wzrost wartości lokalu na przestrzeni czasu. Warunkiem udanej inwestycji jest jednak wybór właściwej lokalizacji, która będzie atrakcyjna dla przyszłych najemców. Zakup mieszkania inwestycyjnego w takich miastach, jak Warszawa czy Kraków z pewnością opłaci się bardziej niż inwestycja w mniejszych miejscowościach, gdzie popyt na mieszkania oraz roczny przyrost mieszkańców nie są tak duże. Równie istotny jest wybór dzielnicy. Jakie lokalizacje są najbardziej opłacalne?

W jakim mieście warto zainwestować?

Jak pokazują analizy, najbardziej opłaca się zainwestować w mieście, w którym jest duży popyt na mieszkania oraz które co roku przyciąga nowych mieszkańców. Nie dziwi więc fakt, że na czele zestawienia znajdują się takie miasta, jak Warszawa, Kraków, Poznań i Wrocław. Każde z nich posiada potencjał na kilku istotnych z perspektywy inwestora płaszczyznach. Po pierwsze zakup nieruchomości w dużym mieście oznacza zwykle szybki wzrost jej wartości. Po drugie stały napływ studentów, osób szukających pracy oraz turystów pozwala stosunkowo łatwo i szybko wynająć kupione mieszkanie.

Popyt na mieszkania

Duże miasta akademickie przyciągają co roku poszukujących mieszkań studentów. Dobre zaplecze naukowe, możliwości komunikacyjne i prestiż lokalizacji skłaniają do zakładania w nich siedzib firmy, które szukają wykwalifikowanych pracowników. Stwarza to dynamiczną i korzystną sytuację na rynku pracy, a także przyczynia się do chęci osiedlenia się po studiach oraz wzmożonej migracji zarobkowej osób z mniejszych miejscowości. Zakup mieszkania w dużym mieście jest więc dobrym wyborem w przypadku inwestycji w lokal przeznaczony na wynajem długoterminowy.

Potencjał turystyczny

Duże, zabytkowe polskie miasta posiadają również potencjał turystyczny. W erze bookingu oraz Airbnb to właśnie mieszkania na wynajem krótkoterminowy cieszą się największym zainteresowaniem turystów z Polski i z zagranicy, którzy cenią sobie komfort, jaki daje wynajem całego mieszkania z aneksem kuchennym. Wynajem krótkoterminowy wymaga nieco więcej uwagi i pracy, ale pozwala na mieszkaniu zarobić więcej w krótszym czasie.

W jakiej dzielnicy kupić mieszkanie pod wynajem?

Wybór odpowiedniej dzielnicy jest równie istotny, jak wybór miasta. Z pewnością zawsze łatwo będzie wynająć mieszkanie w centrum. To dobry wybór w przypadku mieszkań przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy na cele turystyczny oraz dla grupy docelowej, jaką są studenci lub pracownicy korporacji. W przypadku lokali przeznaczonych na najem długoterminowy lepiej postawić na dzielnice, które łączą w sobie atuty wynikające z dobrej komunikacji, dostępności infrastruktury oraz bliskości terenów rekreacyjnych. Przykładem mogą być warszawskie Odolany, które często wybierane są przez rodziny z dziećmi oraz osoby szukające mieszkania w spokojniejszej części miasta.