Farmakologiczna pomoc przy zaparciach

Z zaparciami mamy do czynienia wówczas, gdy treść jelitowa pozostaje w przewodzie pokarmowym przez dłuższy czas. Uważa się, że oddawanie jednego stolca dziennie jest prawidłową częstotliwością. W normie mieszczą się jeszcze trzy wypróżnienia w tygodniu. Jeśli jednak dochodzi do nich rzadziej, należy zdecydować się na jeden ze sposobów walki z zaparciami. Jakie leki pomogą w przypadku wystąpienia tego problemu?

Zanim sięgnie się po środki farmakologiczne

Zaparcia wiążą się zwykle z siedzącym trybem życia i brakiem aktywności fizycznej. Prowadzi do nich również nieodpowiednia dieta. Oznacza to, że nawet nieduże modyfikacje codziennego stylu życia mogą zredukować zaparcia. Na pracę jelit negatywnie działa spożywanie makaronu, białego ryżu i pieczywa, ziemniaków i gotowanych warzyw. Po zjedzeniu takich produktów odczuwa się wypełnienie brzucha, wzdęcia i uskarża się na gazy. Praca jelit ulega spowolnieniu, co sprzyja zaparciom. Aby im przeciwdziałać, należy ograniczyć wspomniane produkty w swojej diecie.

Na talerzu nie może zabraknąć za to surowych warzyw, oliwy z oliwek, przecierów owocowych, ciemnego pieczywa, soków jabłkowych i marchwiowych oraz suszonych śliwek. Powodem zaparć może być też picie niedostatecznej ilości wody. Płyn rozluźnia konsystencję stolca i ułatwia jego oddawanie. Jeśli zatem dochodzi do zaparć, warto pić więcej wody – najlepiej niegazowanej. Doraźnym domowym środkiem walki z zaparciami może być też kawa.

Środki przeczyszczające

Leki na zaparcia dostępne bez recepty często zawierają bisakodyl. Substancja zmniejsza absorbcję wody w jelicie i zwiększa jej wydzielanie. Przeciwwskazaniami do stosowania tego leku – dostępnego również w postaci czopków – są niedrożność jelit, zapalenie okrężnicy, wrzodziejące zapalenie jelita, choroba Leśniowskiego-Crohna, zespół ostrego brzucha i krwawienie z przewodu pokarmowego.

Leki zaparcia mogą zawierać też dokuzynian sodowy. Powoduje on zmiękczenie mas kałowych. Ułatwia też ich przesuwanie się w jelicie. Lek działa po 12-72 godzinach. Tabletki na przeczyszczenie bazują również na innych substancjach – makrogolach. Zatrzymują one wodę w jelicie. Masy kałowe ulegają zmiękczeniu i stają się łatwiejsze do wydalenia. Wspomniane leki można stosować również u dzieci. Podobne właściwości ma siarczan magnezu. Ułatwia on wypróżnianie nawet po 30 minutach.

Bezpiecznymi w stosowaniu farmakologicznymi środkami na zaparcia są także leki zawierające laktulozę. Ten syntetyczny cukier uwadnia masy kałowe. Stolec staje się bardziej miękki, co ułatwia wypróżnianie.

Czopki na zaparcia

Na zaparcia stosuje się także czopki glicerynowe. Dostępne są one w różnych wielkościach, odpowiednich dla dorosłych i dzieci. Czopki działają miejscowo, ułatwiając wypróżnianie. Efekt ich aplikacji pojawia się zazwyczaj po 30 minutach. Czopków nie zaleca się jednak w przypadku krwawiących hemoroidów – mogłoby dojść do bolesnych podrażnień.

Ziołowe leki na zaparcia

Oprócz wcześniej omówionych farmakologicznych środków na zaparcia można sięgnąć również po łagodnie przeczyszczające zioła. Wskazane są rośliny zawierające śluzy. Na zaparcia stosuje się nasiona lnu, babki pełsznik oraz babki jajowatej. Jeśli przyjmuje się je w suchej postaci, należy popić je dużą ilością wody. Odpowiednio nawilżone będą pęcznieć w przewodzie pokarmowym. Spowoduje to zwiększenie się objętości masy kałowej i ułatwi jej oddanie. Przeczyszczające zioła nadają się również do stosowania u dzieci. Na ich efekt należy zaczekać nawet do 72 godzin.

Zaparcia to zbyt mała częstotliwość wypróżnień. Ich przyczynami są zwykle niewłaściwa dieta, siedzący tryb życia oraz brak aktywności fizycznej. Aby pomóc sobie w przypadku zaparć, można zastosować tabletki na przeczyszczenie lub inne farmakologiczne środki na zaparcia. W łagodzeniu problemu można wykorzystać też zioła zawierające śluzy. W przeciwdziałaniu zaparciom kluczowe jest stosowanie zrównoważonej diety i picie dużych ilości wody.

About the author