generator-pesel

Czy podawanie numeru PESEL jest bezpieczne?

Numer PESEL jest numerem identyfikacyjnym, który posiada każdy z nas. Jest on niezbędny podczas załatwiania wielu spraw urzędowych.

Musimy jednak mieć na uwadze fakt, iż przekazanie go w niewłaściwe ręce może skończyć się dla nas bardzo źle. Szczególną ostrożność powinniśmy zachować w Internecie. Jeśli dana witryna internetowa wymaga od nas podania numeru PESEL, wówczas powinna zapalić się nam w głowie czerwona lampka. Powinniśmy sobie zadać pytanie: Czy aby na pewno to jest bezpieczne? Czy witryna z której korzystamy jest wiarygodna i bezpieczna?

Weryfikacja danych osobowych

Niektóre portale internetowe wymagają od nas przesłania skanu dowodu osobistego. Dane na nim zawarte są wystarczające do zaciągnięcia pożyczki online przez oszusta. Zanim wyślemy komukolwiek skan naszego dowodu powinniśmy dwa razy zastanowić się nad tym. Może okazać się bowiem, że padniemy ofiarą wyłudzania danych i w konsekwencji stracimy pieniądze.

Komu możemy podać swój numer PESEL bez żadnych obaw

Jak już wcześniej wspominaliśmy, numer PESEL służy do identyfikacji danej osoby. Najczęściej jesteśmy proszeni o jego podanie w takich miejscach jak Urząd Gminy, Urząd Skarbowy czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W tych miejscach możemy podać swój numer PESEL bez żadnych obaw. Podobna sytuacja ma miejsce w szpitalach, klinikach i gabinetach. W tych miejscach najczęściej przekazujemy się swoimi danymi osobowymi w celu zarejestrowania się na wizytę.

Kredyty, pożyczki oraz raty

Numer PESEL niezbędny jest również w celu zaciągnięcia kredytu w banku bądź zakupu jakiegoś przedmiotu na raty (jest to de facto również forma kredytu). Bank wymaga od nas również numeru PESEL podczas zakładania rachunku bądź wyrabiania karty kredytowej.

Umowy z operatorami

Planujesz zamówienie Internetu bądź telewizji satelitarnej? Operator będzie wymagał od Ciebie podania danych osobowych (również i numeru PESEL). Korzystając z oferty sprawdzonych dostawców usług telekomunikacyjnych nie musisz mieć obaw o to, że Twoje dane zostaną wykorzystane w złej wierze.

Co jeśli podam przez pomyłkę zły numer PESEL?

Podczas podawania 11 cyfr może wystąpić pomyłka. Najprawdopodobniej jednak będzie ona szybko zauważona przez dany podmiot, ponieważ numer PESEL musi przejść walidację. Nie każdy wymyślony przez nas ciąg 11 liczb może być numerem PESEL. Poprawność numeru PESEL można sprawdzić chociażby za pomocą generatorów online takich jak https://nety.pl/generator-numeru-pesel/

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *